Soki
Sok z buraka dla każdego czy jednak nie? Kto nie powinien pić soków buraczanych

Sok z buraka dla każdego czy jednak nie? Kto nie powinien pić soków buraczanych

Buraki to dobrze znane i lubiane wśród wszystkich Polaków warzywa. Najczęściej spożywane w zupie i różnego rodzaju surówkach, ale również pełnią funkcję dodatku do posiłków lub odrębnego posiłku w postaci soku z buraka. Jest to jeden z najczęstszych wyborów osób będących na diecie wegańskiej, ponieważ dostarczają całą gamę witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, na których braki są narażone osoby świadomie unikające spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych. W soku z buraka znajdziemy takie witaminy jak witaminy z grupy B, żelazo, kwas foliowy, potas, magnez, cynk a także kwas cytrynowy, kwas winny czy kwas jabłkowy i kwas szczawiowy. Ponadto są bogate w błonnik.

Soki naturalne tłoczone

Soki naturalne tłoczone na zimno z buraka to jeden ze sprzymierzeńców osób chorujących na anemię lub inne schorzenia związane z układem krwionośnym. Wysoka zawartość żelaza działa korzystnie na proces tworzenia czerwonych krwinek, pozwala obniżyć ciśnienie krwi, a także działa pozytywnie w przypadku osób ze zbyt wysokim cholesterolem. Picie soku z buraka pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca w tym udaru mózgu oraz zawału mięśnia sercowego. Ponadto zaleca się picie naturalnych soków z buraka w przypadku infekcji bakteryjnych oraz wirusowych, a także w przypadku stanów zapalnych.

Sok z buraka, a betanina

Dzięki zawartości betaniny, której źródłem jest intensywny kolor buraka, soki posiadają działanie antyoksydacyjne, antyseptyczne oraz przeciwzapalne, niwelując w ten sposób niepożądane symptomy. Osoby będące na diecie odchudzającej również powinny skusić się na wprowadzenie do swojego jadłospisu soków buraczanych. Oprócz zalet dla zdrowia przedstawionych powyżej, buraki pomagają w oczyszczaniu organizmu z resztek, przyspieszają metabolizm, a na dodatek są niskokaloryczne. W tym przypadku mówimy o sokach typu 100% buraka bez dodatku cukru.

Kto nie powinien pić soku z buraka?

Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego odradza się picia soków osobom chorym na reumatyzm oraz kamicę nerkową, ponieważ sok z buraka może zaostrzyć objawy tych chorób. Pomijając te drobne przypadki, widzą Państwo ile korzyści płynie ze spożywania soków buraczanych. Są zdecydowanie jednym z najlepszych wyborów na drodze do zdrowego życia.

0