Jak wyhodować imponujące pomidory? Sadzenie i pielęgnacja pomidorów – sprawdzone metody
Choć pomidory nie należą do zbyt wymagających roślin uprawnych i mogą odnaleźć się na większości gatunków podłoża – warto przy ich uprawie wziąć sobie do serca kilka wskazówek, dzięki którym każdy plantator będzie mógł się cieszyć udanymi zbiorami, czerpiąc przy tym wszystkie możliwe korzyści ekonomiczne i surowcowe. Dowiedz się, jak wyhodować imponujące pomidory przy nakładzie minimum środków!
Sadzenie pomidorów – na co zwrócić uwagę?
Wiele zależy od tego, w jakich miesiącach decydujemy się na sadzenie pomidorów. Typowy wysiew przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia. Jeśli interesuje Cię sadzenie pomidorów bezpośrednio z rozsady – musisz poczekać do końca maja lub na początek czerwca. Uprawianie pomidorów w szklarniach trzeba przełożyć na planowane zbiory. Na wiosenny zbiór idealnie trafiają pomidory posiane do połowy grudnia, a z kolei na jesienny – te, które zostały posiane do połowy czerwca. Gotowe już sadzonki nadają się do gruntu już na przełomie stycznia i lutego lub w ostatnich dniach lipca. Można także sadzić pomidory pod folią, jest to dość popularna metoda uprawy tych warzyw. Nasiona na jesienny zbiór wysiewamy w czerwcu, sadzonki mogą trafić do gleby pod koniec lipca. Na zbiór wiosenny siejemy w lutym, sadzonki do gruntu w ostatnich dniach marca.
Artykuł: Polskie Pomidory – jakie odmiany uprawiać we własnym ogródku?
Jak sadzić pomidory – wybór gleby
Pomidory idealne rosną na glebach napowietrzonych. Przed ich posadzeniem ziemia powinna być zatem gruntownie przekopana. Dzięki temu korzenie sadzonek szybciej odnajdą się w nowym podłożu i proces ukorzenienia przebiegnie sprawniej. Druga sprawa to nawóz. Do sadzenia pomidorów szczególnie poleca się klasyczny obornik – jeśli nie masz dostępu do naturalnego, możesz nabyć granulowany, dostępny w większości sklepów ogrodniczych. Pomidory znakomicie odnajdują się na glebach o kwaśnym odczynie, o piaszczystej i gliniastej strukturze. Kochają kontakt ze słońcem, co wpływa na ich objętość i soczystość. Nie przepadają za wiatrem i niskimi temperaturami.
Gdzie najlepiej sadzić pomidory?
Jeśli chodzi o sąsiedztwo dla pomidorów – cenią obecność roślin o głębokich korzeniach. Do takiej grupy zaliczyć możemy buraki. Z kolei uprawa pomidorów w sąsiedztwie ziemniaków nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Ziemniaki są często narażone na atak stonki, więc trzeba liczyć się z tym, że w razie zagrożenia ucierpią na tym także pomidory. Lepiej więc nie ryzykować. Niezależnie od uprawianego gatunku pomidorów dobrze jest wykorzystywać paliki dla ich prawidłowego wzrostu. Zawiązane na palikach pędy wzrastają równo i nie łamią się pod wpływem ciężaru. Nie zaszkodzi też od czasu do czasu pokryć podłoża ściółką. Wszystko po to, by wilgotność ziemi miała stały poziom.
Sadzenie pomidorów – sprawdzone porady
Zabierając się za sadzenie pomidorów, warto pamiętać m. in. o:
- stosowaniu metrowych odstępów między rzędami i półmetrowych między sadzonkami
- regularnym nawożeniu, najlepiej obornikiem oraz nawozami mineralnymi, bogatymi w azot, fosfor, potas, magnez, żelazo, wapń, cynk czy mangan
- regularnym przycinaniu pędów – ich nadmiar ogranicza kwiatom pomidorów dostęp do światła
- regularnym podlewaniu z kontrolowaniem wilgotności ściółki
- częstym wietrzeniu szklarni, co zapobiegnie atakowi mszyc i nicieni
Po posadzeniu pomidorów w ostatnich dniach marca soczystymi owocami cieszyć się można już po 4 miesiącach! Z takich pomidorów można samodzielnie zrobić przecierowy sok pomidorowy najlepiej smakujący z dodatkiem soli i pieprzu.
Artykuł: Pomidor – smaczne i zdrowe warzywo. Odmiany i uprawa pomidorów