Uncategorized
Ogórki – w jakim sąsiedztwie rosną najlepiej? Jak uprawiać ogórki gruntowe?

Ogórki – w jakim sąsiedztwie rosną najlepiej? Jak uprawiać ogórki gruntowe?

Mówi się, że Polska przoduje w uprawie buraków i ziemniaków. Do tych grup warzyw należy jeszcze dodać ogórki, które nie dość, że są prawdziwym skarbem eksportowym, to jeszcze stanowią jeden z trzonów tradycyjnej polskiej kuchni. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób sadzimy ogórki i w sąsiedztwie których roślin można doczekać się naprawdę imponujących zbiorów!

Kiedy należy sadzić ogórki gruntowe?

Najlepszą porą będzie druga połowa maja. Profesjonalni ogrodnicy właśnie ten czas wybierają na siew lub sadzenie prosto z rozsady do gruntu. Dobrze wiedzieć, że rozsada przynosi większe korzyści, niż siew. Przede wszystkim oszczędzamy czas, ponieważ czas owocowania zostaje przyspieszony o co najmniej 2 tygodnie. Czas sadzenia ogórków wybieramy w zależności od wybranej metody. Nasiona do doniczek mogą trafić już w połowie kwietnia. Sadzenie z rozsady poleca się przeprowadzać na przełomie maja oraz czerwca. Ogórki gruntowe są roślinami niezwykle wrażliwymi na niskie temperatury, dlatego sadząc je trzeba być pewnym, że niskie temperatury wiosną już nie wrócą.

Czy sadzenie ogórków na balkonie to dobry pomysł?

Ogórki można uprawiać w skrzynkach na balkonie pod warunkiem, jeśli zasadzimy je od połowy maja do połowy czerwca. Właśnie o tej porze panują najlepsze dla ogórków warunki do wzrastania. Oczywiście, nasiona w doniczkach czy w skrzynkach mogą pojawić się wcześniej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto je wtedy przetrzymać w domu aż do nadejścia słonecznej, w pełni wiosennej pogody.

Na jakiej glebie sadzić ogórki?

Ogórki jako warzywa sezonowe najbardziej cenią:

  • miejsca ciepłe, o dobrym nasłonecznieniu i wolne od wiatru
  • ziemie próchnicze i przepuszczalne
  • podłoża o odczynie zasadowym
  • gleby dodatkowo wapnowane
  • gleby nawożone uprzednio obornikiem (najlepiej jesienią poprzedzającą sadzenie ogórków)

Ogórki – gdzie rosną najlepiej?

Nie przy wszystkich roślinach ogórki odnajdą się w taki sam sposób. Nie cenią towarzystwa wszystkich roślin jednakowo. Świetnie odnajdują się w sąsiedztwie cebuli, a także warzyw strączkowych. Można je więc bez obaw sadzić tuż obok grochu, fasoli czy bobu. Warto wiedzieć, że jeśli w pobliżu ogórków rosnąć będzie także czosnek, koper lub bazylia – każdy plantator ogórków będzie mógł spać spokojnie bez lęku przed chorobami i szkodnikami uprawnymi. Kolejni przydatni towarzysze ogórków w ogrodzie to buraki, pietruszka, marchew oraz wszystkie możliwe rośliny z rodziny kapustnych. Niespecjalnie poleca się sadzić ogórki tuż obok dyń czy kabaczków lub cukinii. W takim sąsiedztwie ogórki narażone są na wiele schorzeń, które trudno zatrzymać także wśród roślin dyniowatych.

Sadzenie ogórków do gleby w praktyce

Do dołków o głębokości ok. 2 cm wkładamy max 3 nasionka. Odstępy między poszczególnymi dołkami najlepiej odmierzyć na 10 – 15 cm. Sadzenie ogórków z rozsady musi się odbywać w specjalnie przygotowanych pojemnikach. Po posadzeniu najlepiej ustawić je na parapecie okiennym, by miały dobry i stały dostęp do słońca. W połowie maja można je przenieść do gruntu na działce lub w ogrodzie. Przed wsadzeniem do gruntu przez około tydzień ogórki trzeba hartować – czyli wynosić na słońce w czasie ciepłych dni. Prawidłowo pielęgnowane ogórki zaczynają owocować po około 9 tygodniach od posadzenia.

Czytaj też:

0