Sok pomidorowy – niskokaloryczny napój antystarzeniowy dla każdego!
Sok pomidorowy
Sok pomidorowy dostarcza wielu niezbędnych dla naszego organizmu składników. Będzie sprzymierzeńcem w odchudzaniu, ponieważ jego kaloryczność to tylko 17 kcal w 100 ml. Jest też najlepszym wyborem dla diabetyków, ponieważ charakteryzuje się również niższym indeksem glikemicznym niż inne soki (IG około 35). 0,85% soku stanowi białko, zaledwie 0,3% tłuszcze, 3,5% węglowodany, a reszta to woda i rozpuszczone w niej sole mineralne. Pomidory zawierają witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę K, C. Witamina C działa synergicznie (połączenie tych związków wpływa na siebie i potęguje swoje działanie) z witaminami E oraz A (utworzoną z beta-karotenu). Witaminy z grupy B i foliany (pochodne witaminy B9, czyli kwasu foliowego) wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego oraz odpornościowego.
Beta-karoten – prekursor witaminy A
Naturalny Sok pomidorowy stanowi prawdziwą bombę witaminową oraz zawiera substancję, która sama w sobie nie są witaminą, ale jej prekursorem. Tak jest w przypadku witaminy A – retinolu. Czyste formy tej witaminy są obecne w produktach zwierzęcych, ale w świecie roślin bezpośrednimi prekursorami witaminy A (retinolu) są karotenoidy. Do takich związków należy beta-karoten (β-karoten) obecny w pomidorach. Enzymem przekształcającym w organizmie człowieka β-karoten w retinol jest dioksygenaza β-karotenowa. Karoten działa silnie antyoksydacyjnie. Antyoksydanty to związki chemiczne hamujące reakcje utleniania w organizmie. Oznacza to, że niewielkie ich dawki powstrzymują proces powstawania wolnych rodników, przyczyniających się do procesów zapalnych, starzenia organizmu oraz występowania nowotworów.
Beta-karoten chroni również narząd wzroku, zmniejszając ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka i zaburzeniom widzenia. Witamina A łączy się z białkiem zwanym opsyną, tworząc rodopsynę (purpurę wzrokową) – związek dzięki któremu pręciki siatkówki oka wykazują wrażliwość na przyciemnione światło, co sprawia, że w pewnym stopniu człowiek może widzieć kształty w ciemności (zapobiega tak zwanej kurzej ślepocie).
Beta-karoten przekształcony do retinolu zapobiega zaburzeniom wzrostu u dzieci, poprzez regulację aktywności komórek tkanki kostnej, wpływa także na właściwy wzrost i rozwój kości, wzmacnia żuchwę i uczestniczy w procesie tworzenia zdrowego zgryzu. Związek działa także ochronnie na naszą skórę, zapewniając jej odpowiedni koloryt oraz zdrowy wygląd, a także (jak wyżej wspomniano) działa antystarzeniowo (anti-aging).
Potas – minerał zapobiegający skurczom i regulujący ciśnienie krwi
W naturalnym soku pomidorowym znajdziemy także wysoką zawartość potasu, makroelementu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania pracy serca, układu krwionośnego i utrzymania odpowiedniego napięcia mięśni. Potas występuje w różnych grupach produktów, ale spożywanie go zwykle jest niedostateczne. Związek ten jest wydalany z moczem, a nawet z potem (trzeba o tym pamiętać uprawiając regularnie sport lub narażając się na trening plenerowy w wysokich temperaturach), więc warto go systematycznie dostarczać w codziennej diecie. Niedobory potasu mogą skutkować bólami głowy, chronicznym zmęczeniem, wzdęciami, omdleniami, mrowieniem, drętwieniem kończyn, a także skurczami mięśni oraz nocnymi kurczami łydek i nóg. Funkcją potasu jest również utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Poza tym potas uczestniczy w powstawaniu potencjału spoczynkowego i czynnościowego błony komórkowej neuronów oraz w przewodzeniu impulsów nerwowych. Pierwiastek ten pobudza także wydzielanie insuliny.
Likopen – antynowotworowy przeciwutleniacz
Innym, niezwykle ważnym związkiem występującym w soku pomidorowym jest likopen – kolejny karotenoidowy antyoksydant wykazujący działanie antynowotworowe i antystarzeniowe. Likopen w odróżnieniu od karotenu, po wchłonięciu w jelitach nie przekształci się do witaminy A. Warto wiedzieć, że w świeżych pomidorach zawartość likopenu jest mała, ale po obróbce termicznej (podgrzaniu pomidorów, po pasteryzacji przetłoczonego soku) jego stężenie wzrośnie kilka razy. Likopen posiada własności ochronne w stosunku do układu krwionośnego, zapobiega również innym chorobom, także nowotworowym. Naukowcy potwierdzają, że codzienne spożycie likopenu może wpływać zapobiegawczo na ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi, jelita grubego, szyjki macicy i prostaty. Substancja ta obniża także ciśnienie. Potwierdzono również, że likopen przeciwdziała występowaniu miażdżycy, zawału oraz chorobom wieńcowym. Likopen jest bardzo dobrze rozpuszczalny w alkoholu i tłuszczach. Oznacza to, że sok pomidorowy można wykorzystać jako bazę do sosu lub zupy pomidorowej z dodatkiem dobrej jakości olejów (np. oliwy z oliwek, oleju rzepakowego lub masła) i w ten sposób jeszcze bardziej zwiększyć jego przyswajalność dla naszego organizmu.
Czytaj też artykuł: „Soki warzywne czy soki owocowe? Który sok jest zdrowszy?”
2 thoughts on “Sok pomidorowy – niskokaloryczny napój antystarzeniowy dla każdego!”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
[…] Artykuł „Sok pomidorowy – niskokaloryczny napój antystarzeniowy dla każdego!” […]
[…] 1. Pomidor czerwony – zawiera znaczące ilości potasu, mniejsze ilości magnezu, wapnia, manganu, fosforu i żelaza. Witaminy: C, A i K. Zawarty w pomidorach w dużych ilościach potas obniża ciśnienie krwi. Tutaj znajdzieśz więcej informacji o zdrowotnych właściwościach pomidora. […]