Soki
Dlaczego soki warzywne są lepsze od soków owocowych?

Dlaczego soki warzywne są lepsze od soków owocowych?

Soki warzywne 100%

Soki warzywne w porównaniu do soków mają mniej atrakcyjny smak, a to ze względu na mniejszą zawartość cukru, który podbija smak każdego jedzenia. W niektórych warzywach jest nawet 2-3 razy mniej naturalnego cukru niż w owocach. Najmniej go zawierają na przykład seler czy pietruszka, a najwięcej banany lub cytrusy. Dlatego właśnie tak ciężko się zmusić do picia soków warzywnych a to właśnie one są najzdrowsze dla naszego organizmu. Idąc na kompromis można mieszać ze sobą soki warzywne i owocowe w różnych proporcjach na przykład 50% / 50% dla złagodzenia ziemistego smaku niektórych warzyw korzennych.

Soki buraczane, marchwiowe, selerowe

Tak naprawdę z soków warzywnych możemy uzyskać dużo więcej niż owocowych, a smaki będą ciekawsze i bardziej zróżnicowane. Najbardziej popularne połączenia to oczywiście marchew z jabłkiem 50% / 50%, gruszka z marchwią 50% / 50%, burak z marchwią i jabłkiem 30% / 40% / 30%, ale są też inne ciekawe połączenia, które diametralnie zmieniają smak i właściwości soków warzywnych. Ciekawym pomysłem jest dodanie czosnku i czarnuszki do soku buraczanego. Seler warto łączyć z czymś słodkim ze względu na najniższą zawartość cukrów oraz duża zawartość wody w warzywie. Pietruszka natomiast wyróżnia się mocnym aromatem, jest podobna do marchewki jednak jest mniej słodka i zawiera więcej witaminy C i żelaza. Marchewka o łagodnym smaku nadaje się do wielu połączeń smakowych zarówno z warzywami jak i owocami.

soki pomidorowe, sok pomidorowy tłoczony na zimno

Soki warzywne – właściwości

Za najzdrowsze soki warzywne uważa się sok z buraka oraz sok z selera ze względu na najbogatszą zawartość witamin i mikroelementów. Soki te są najmniej kaloryczne oraz zawierają przeciwutleniacze. Mają wysoką zawartość żelaza, co pomaga walczyć z anemią i poprawia wyniki morfologi krwi. Innym od wszystkich jest sok pomidorowy, które uzyskuje się z całych pomidorów, ze względu na najwyższą zawartość wody w warzywie, warto taki sok doprawić solą i pieprzem. Sok pomidorowy jest gęstszy, pije się go z miąższem, można go również przerobić na zupę lub gęsty sos pomidorowy. Soki warzywne mają większą zawartość błonnika niż soki owocowe, co pomaga w ich trawieniu, przyspiesza metabolizm i pozwala obniżyć cholesterol. Są zalecane osobom z cukrzycą, problemami z sercem i układem trawiennym. Soki warzywne można doprawić wg uznania solą, pieprzem, tymiankiem, ziołami, czosnkiem, cytryną. Soki wielowarzywne o kilku składnikach są najlepsza formą przyswajania, zawierają flawonoidy, które wykazują właściwości przeciwutleniające, zawierają witaminę E, która opóźnia procesy starzenia się skóry; u kobiet w ciąży wspiera rozwój płodu oraz witaminę A czyli kluczowy czynnik, który warunkuje prawidłowy proces widzenia; poprawia stan włosów, paznokci i skóry. Tych witamin nie znajdziemy w takich ilościach w sokach owocowych.

Soki warzywne – indeks glikemiczny

  • Sok z pietruszki – 11
  • Sok z selera – 15
  • Sok z buraka – 30
  • Sok burak + marchew – 36
  • Sok pomidorowy – 38
  • Sok marchwiowy – 43

Soki owocowe – indeks glikemiczny

  • sok wiśniowy – 22
  • sok gruszkowy – 38
  • sok jabłkowy – 40
  • sok grejpfrutowy – 48
  • sok pomarańczowy – 52
  • sok aroniowy – 60
0