Dziś przedstawimy państwu cytrusa, który swoją największą popularność osiągnął w Polsce za czasów PRL kiedy to pomarańcze w domach symbolizowały świąteczny okres dzięki swojej dostępności w sklepach. Był to bowiem owoc luksusowy, niedostępny przez resztę roku. Co takiego w sobie ma owoc, którego zapach wprowadza nas w świąteczny nastrój? Czy ktoś wyobraża sobie Święta bez niego?
Jakie składniki oraz witaminy zawiera pomarańcza?
Pomarańcza ma dużo beta-karotenu i witaminy C oraz wody. Woda doskonale wypłukuje z organizmu toksyny, a witamina C jest cenionym antyoksydantem, który unieszkodliwia agresywne cząstki tlenu powstające m. in. z powodu stresu, palenia papierosów, alkoholu, małej ilości snu. Jedna pomarańcza pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Pomarańcze dostarczają też dużo witamin z grupy B (w tym kwas foliowy- niezbędny dla kobiet w ciąży) korzystnych dla skóry i nerwów oraz cennego potasu, od którego zależy prawidłowe ciśnienie krwi i rytm serca. Zawierają substancje blokujące pierwszą fazę powstania komórek nowotworowych i związki o działaniu przeciwbakteryjnym. Pomarańcze obfitują w błonnik pokarmowy, który usprawnia przemianę materii. Pomarańcze zawierają takie związki, jak flawanony, hesperydyna, naringenina. Zawartość związków polifenolowych ogółem w soku pomarańczowym wynosi 370-7100 mg/l, dla porównania – w jabłkowym 23-250 mg/l. Szklanka (250 ml) soku z pomarańczy może dostarczyć od 100 mg do 1,8 g polifenoli ogółem.
Artykuł „Purpurowe zdrowie- czyli co kryją w sobie purpurowe warzywa i owoce?”
Zachęcamy do picia soku z pomarańczy
100 g soku pomarańczowego zawiera 45 kcal – szklanka soku (250 ml) to ok. 112 kcal. Można samemu za pomocą wyciskarki pozyskiwać sok z pomarańczy lub też kupić gotowy. Najlepiej jednak jest spożywać go na świeżo, gdyż przechowywany traci witaminy już po ok. ośmiu godzinach. Sok z pomarańczy usprawnia przemianę materii. Ze względu na występowanie witaminy C doskonale wzmacnia układ odpornościowy organizmu, zwłaszcza w okresie zimowym warto go spożywać zmniejszając ryzyko infekcji. W stanach gorączkowych pozwala na obniżenie temperatury ciała. Poza tym bardzo dobrze sprawdza się przy dolegliwościach wątrobowych. Przeciwwskazaniem do picia soku z pomarańczy jest nadkwaśność żołądka, a także artretyzm.
Ciekawostka
Warto jeść pomarańcze razem z błonkami rozdzielającymi cząstki oraz białą częścią skórki. Znajdują się tam bowiem flawonoidy, które wzmacniają działanie witaminy C. To właśnie dlatego witamina C naturalnego pochodzenia jest lepiej przyswajalna niż jej syntetyczny odpowiednik.