Szklanka soku z buraka to ok. 90 kcal (45 kcal w 100 ml), białko stanowi 0,8 %, tłuszcze to tylko 0,2%, węglowodany 7%. Sok z buraka zawiera także sole mineralne: makroelementy takie jak fosfor, potas, sód, wapń oraz mikroelementy: magnez, cynk, miedź. Sok z buraków zawiera również ważny składnik, jakim jest żelazo, ale przede wszystkim składniki krwiotwórcze – witaminy z grupy B: B6 (pirydoksynę), B9 (kwas foliowy) i B12 (kobalaminę) – które są niezbędne do efektywnego wykorzystania żelaza w organizmie. Sok stymuluje tworzenie komórek krwi, a także zapobiega zwapnieniom naczyń krwionośnych.
Dlaczego akurat sok z buraka?
Buraki zawdzięczają swój piękny kolor naturalnym barwnikom, betalainom. Betalainy nie tylko nadają barwę, ale też pełnią również funkcję przeciwutleniającą (antyoksydacyjną), czyli chronią przed działaniem wolnych rodników, niekorzystnym działaniem nadtlenków na organizm i zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Betalainy chronią organizm przed starzeniem, chorobami nowotworowymi oraz stanami zapalnymi. Witamina C obecna w soku buraczanym, a także cynk, magnez i witaminy z grupy B stymulują układ odpornościowy organizmu, również działa antyoksydacyjnie, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.
Komu przyda się sok z buraka?
Po sok z buraka powinny sięgnąć osoby cierpiące na anemię (niedokrwistość), odbywające rekonwalescencję po operacjach, białaczce oraz świeżo upieczone mamy, a także kobiety planujące ciążę i już w niej będące. Naukowcy szacują, że blisko jedna czwarta kobiet w Europie cierpi na anemię w ciąży. Sok z buraka jest także źródłem naturalnego kwasu foliowego (witaminy B9), substancji, którą przyszłe mamy muszą dostarczyć maluszkowi do prawidłowego rozwoju narządów i układu nerwowego. Jeśli to możliwe, kwas foliowy należy dostarczać organizmowi już kilka miesięcy (co najmniej 3 miesiące) przed planowaną ciążą. Szklanka soku dostarczy około 10% zapotrzebowania kobiet na tę substancję.
Sok z buraka – dla osób cierpiących na nadciśnienie
Sok z buraków charakteryzuje się wysokim stężeniem azotanów. Azotany zostają w naszym organizmie przekształcone skutek reakcji chemicznych do tlenku azotu, który z kolei obniża ciśnienie tętnicze krwi, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. Co ważne, im wyższy stopień nadciśnienia, tym stężenie tlenku azotu będzie wyższe i może skutecznie niwelować ten problem. Tlenek azotu zwiększa także przepływ krwi w płatach czołowych mózgu. Wysnuwa się zatem przypuszczenie, że może mieć to korzyść dla osób zmagających się ze zmianami dementywnymi.
Artykuł „Sok pomidorowy – niskokaloryczny napój antystarzeniowy dla każdego!”
Co ciekawe, sok z buraka będzie również łagodzić problemy kobiece związane z menopauzą. Udowodniono, że buraki łagodzą uderzenie gorąca (podobnie jak preparaty na bazie soi) i niwelują migrenowe bóle głowy (m.in. dzięki uspokajającemu i przeciwbólowemu działaniu wyżej opisanego tlenku azotu).
Mimo zalet – nie dla wszystkich
Kto natomiast nie powinien pić soku z buraków? Osoby zmagające się z kamicą nerkową oraz dną moczanową. W liściach i łodygach buraków znajduje się kwas szczawiowy, który wiąże wapń w nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia. Jak wcześniej wspomniano, sok z buraka obniża ciśnienie krwi. Na jego spożycie powinny więc zwrócić uwagę osoby cierpiące na niskie ciśnienie tętnicze. Soku z buraka nie poleca się też cukrzykom – chociaż kaloryczność napoju jest niska, jego indeks glikemiczny wynosi 55-60. Oznacza to, że po wypiciu szklanki takiego soku we krwi nastąpi szybki wzrost glukozy. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem może być sok pomidorowy, który ma tylko 17 kcal / 100ml i tym samym jest najmniej kalorycznym sokiem ze wszystkich.