Kolorowy talerz to synonim bogatej, różnorodnej diety której zawdzięczamy nasze zdrowie. Fioletowych warzyw i owoców jest stosunkowo mniej jednak to nie oznacza iż nie są one istotne w naszym jadłospisie. Swój charakterystyczny fioletowy kolor zawdzięczają antycyjanom, czyli naturalnym barwnikom, które działają przeciwalergicznie, przeciwgrzybiczo, przeciwnowotworowo i przeciwwrzodowo. Intensywność barwy takich produktów zależy od pH soku komórkowego – owoce i warzywa zawierające antycyjany mogą przybierać kolory od czerwonego, po niebieski aż do ciemnej purpury.
Co ma w sobie purpurowy owoc?
Słyszałeś o resweratrolu? To substancja, która znajduje się w dużych ilościach w czerwonych winogronach, żurawinie, borówkach i jagodach. Badania wykazały, że resweratrol może hamować rozwój raka jelita grubego. W innych testach naukowcy dowiedli, że może zabijać komórki nowotworowe w przypadku raka prostaty, piersi, skóry, wątroby, płuc i krwi. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca czy miażdżycy, koniecznie jedz czarne porzeczki. Naukowcy udowodnili, że te małe owoce obniżają poziom złego cholesterolu, a jednocześnie podnoszą poziom tzw. dobrej frakcji.
Co ma w sobie purpurowe warzywo?
Fioletowe warzywa są także skarbnicą flawonoidów, w tym resweratrolu o działaniu przeciwzapalnym. Związek ten obniża ciśnienie krwi, przyspiesza gojenie się ran oraz hamuje wzrost komórek nowotworowych. Istnieje wiele warzyw zawierających te cenne fitoskładniki. Są to warzyw o fioletowym miąższu i skórkach takie jak czerwona kapusta, czerwona fasola, czy bakłażan.
Czytaj też: Co kryją w sobie czerwone owoce i warzywa?
Zachęcamy do skorzystania z przepisu na jagodową owsiankę:
Składniki na dwie porcje:
- ½ szklanki płatków owsianych
- ½ szklanki mleka (może być roślinne)
- ¼ szklanki wody
- 2-3 garści mrożonych jagód (mogą być dodatkowo borówki, maliny)
Przygotowanie:
- Zagotuj wodę i mleko. Dodaj płatki i owoce (mogą być mrożone).
- Gotuj około 6 minut.
- Dodaj ulubione dodatki, np. sezam, orzechy, inne owoce.
- Na zdrowie!
Ciekawostka:
Aby fioletowe owoce i warzywa zachowały swoje zdrowotne właściwości, zaleca się przechowywanie ich w niskiej temperaturze. Antycyjany nie są trwałymi barwnikami i są one bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę – im dłuższa jest obróbka termiczna takich warzyw i owoców, tym więcej tracą one antycyjanów. Ilość antyoksydantów spada również pod wpływem tlenu, dlatego tego rodzaju jedzenie najlepiej trzymać w lodówce (z tego względu sporo wartości odżywczych utrzymuje się w mrożonkach).
Sprawdź też jak smakuje sok z buraka.