Czym jest seler?
Seler to roślina bagienna, która pochodzi z tej samej rodziny co marchew i pietruszka. Ma długie, jędrne, jasnozielone włókniste łodygi i rośnie w pęczkach po około 8 do 10. Łodygi zwężają się w liście u góry. Chociaż większość ludzi odrzuca liście, są one również jadalne. Seler naciowy ma łagodny, ziemisty, lekko pieprzny smak.
Jakie są właściwości odżywcze selera?
Surowa porcja selera naciowego o masie 80g zawiera:
- 6 kcal/24 kJ,
- 0,4g białka,
- 0,2g tłuszczu,
- 0,7 g węglowodanów,
- 1,2g błonnika,
- 256 mg potasu.
Właściwości zdrowotne selera
- Wsparcie dla zdrowia serca
Chociaż seler ma wysoką zawartość wody, zawiera wiele witamin i minerałów, w tym potas i wapń, które są ważne dla zdrowia serca. Zawiera również kwas foliowy i witaminę K, które są niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek i skutecznego krzepnięcia krwi. Seler jest również dobrym źródłem ochronnych związków roślinnych zwanych flawonoidami, które działają przeciwzapalnie i ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Diety bogate w pokarmy włókniste, takie jak seler, wiążą się z niższym ryzykiem chorób serca.
- Wspomaganie funkcji trawiennych
Seler naciowy jest dobrym źródłem zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika, który jest ważny dla funkcji trawiennych. Badanie przeprowadzone na zwierzętach z 2010 roku z użyciem ekstraktu z selera sugerowało również, że zawarte w nim fitoskładniki mogą być korzystne dla ochrony błony śluzowej przewodu pokarmowego, a w rezultacie mogą chronić przed wrzodami żołądka.
- Działanie przeciwzapalne
Bogaty w związki roślinne o właściwościach przeciwzapalnych, seler może być użytecznym dodatkiem dla osób z przewlekłymi stanami zapalnymi, takimi jak zapalenie stawów.
- Poprawa pamięci
Badanie na zwierzętach z 2017 roku wykazało, że ekstrakt z selera wydaje się poprawiać funkcje poznawcze związane ze starzeniem się i depresją. Podobnie badanie dotyczące neuroprotekcyjnych korzyści ekstraktu z selera przyniosło pozytywne wyniki u uczestników z demencją i chorobą Alzheimera.
- Poprawa zarządzania poziomem cukru we krwi
Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu i wysokiej zawartości błonnika seler jest przydatny dla tych, którzy muszą monitorować poziom cukru we krwi. Badania sugerują również, że może skutecznie obniżać poziom glukozy we krwi.
W jaki sposób najlepiej spożywać seler?
Najpopularniejszym sposobem na spożywanie selera jest dodawanie go jako składnika potraw do głównych dań. Niewiele osób, jednak zdaje sobie sprawę, iż seler może być idealną przystawką lub małym posiłkiem pomiędzy obiadem, a kolacją. Do stworzenia tego prostego dania wystarczy tylko pokroić seler w długie kawałki oraz przygotować sosy w postaci masła orzechowego, hummusu, sosu serowego lub sałatkowego czy jogurtu.
Jedzenie łodyg selera, choć bardzo zdrowe i ważne, nie jest tym samym, co czysty sok z selera. Wyciskanie soku z selera sprawia, że miąższ (błonnik) jest usuwany, a jego właściwości lecznicze stają się znacznie silniejsze, szczególnie dla osób z przewlekłą chorobą.
Jednak nie wszyscy mogą poświęcić wystarczająco dużo czasu każdego dnia na wyciskanie soku. Z pomocą przychodzi tutaj firma Polskie Pomidory, która na zamówienie wytłoczy sok z wybranych przez klientów owoców lub warzyw. Tak powstałe soki są w 100% naturalne, co pozwala na cieszenie się w pełni właściwościami zdrowotnymi selera naciowego. Soki NFC to gwarancja jakości i smaku.
Sprawdź też SOKI BURACZANE >>